Menu
Romsey Primary School & Nursery will be shut from Tuesday 5th January to pupils apart from those of Critical Workers and Vulnerable families. Thank you.
Home Page

Romsey Primary School & Nursery

Who's Who

We are lucky to have the most dedicated and caring staff you could ever hope to work with.  Although most of the staff have only a short job title, we all wear many, many hats!  Every single one of us is passionate about making RPS as amazing as possible.  Meet the team below who will be working with your child from September 2020!

 

 

Name Team Role
Jason Anderson Leadership Headteacher/Lead Designated Safeguarding Officer
Lindsay Nicholas Leadership Deputy Headteacher/Designated Safeguarding Officer
Alison Malcolm Leadership SENCO/Designated Safeguarding Officer
     
Sarai Bunting Teacher Cover Class Teacher
Kate Gill Leadership & Teacher Y6 Juniper Class Teacher & Cover Class Teacher
Sheila Westwell Teacher Cover Class Teacher
     
Jackie Gibson Leadership & Nursery Nursery Class Teacher & Early Years Leader
Lena Begum Nursery Early Years Assistant
Samantha Buist Nursery Early Years Assistant
Jo Gould Nursery Early Years Assistant
Jolene James Nursery Early Years Assistant
Sarah Stride Nursery Early Years Assistant (maternity leave)
     
Faye Hill YR Willow Class Teacher
Yasmine Fisher YR Teaching Assistant
Claire Read YR Early Years Assistant
     
Kelly Matthews YR Maple Class Teacher
Anna Fielder YR Early Years Assistant
  BC/ASC After School Club Assistant
     
Natalie Yeo Leadership & Y1 Beech Class Teacher/Designated Safeguarding Officer
Natalie Taplin Y1 Schools Direct Student
     
Naomi Collicott Y1 Hazel Class Teacher
Sue Lewis Y1 Teaching Assistant
     
Louise Cope Y2 Cherry Class Teacher
     
Cassie MacDonald Y2 Elm Class Teacher
Joanne Coleman Y2 Teaching Assistant
Hannah Hayward Y2 Teaching Assistant (maternity leave)
  BC/ASC After School Club Leader (maternity leave)
     
Rebecca Jacobs Y3 Ash Class Teacher
Kate Goulding Y3 Teaching Assistant
Katharine Musselwhite Y3 Teaching Assistant
Catherine Tesch Y3 Teaching Assistant
     
Tom Day Y4 Oak Class Teacher
Verity Tuck Y4 HLTA/ELSA/FEIPS
     
Irene Llopis Y5 Aspen Class Teacher
Lorraine Hockey Y5

Teaching Assistant

  BC/ASC Breakfast Club Assistant
  BC/ASC After School Club Assistant
     
Jaie Codling Leadership & Y6 Juniper Class Teacher
Olivia Garrett Y6 Teaching Assistant
     
Irene Lucas Lunchtime Senior Lunchtime Supervisor
  Premises Cleaner
Samantha Buist Lunchtime Lunchtime Assistant
  BC/ASC Breakfast Club Assistant
Nicci Petty Lunchtime Lunchtime Assistant
Caroline Searle Lunchtime Lunchtime Supervisor
  Premises Cleaner
Wendy Taylor Lunchtime Lunchtime Assistant
Claire White Lunchtime Lunchtime Assistant
  BC/ASC After School Club Assistant
Kerry Woodhouse Lunchtime Lunchtime Assistant
     
Sue Moore BC/ASC Breakfast Club Assistant
  BC/ASC  After School Club Assistant
     
Alice Draycott BC/ASC Breakfast Club Assistant
Lindsay Draycott BC/ASC After School Club Leader
Chloe Hayward BC/ASC After School Club Assistant
     
Martyn Whitear Office School Business Manager/Designated Safeguarding Officer/Data Protection Officer
Sue Brander Office Admin Officer/Librarian
Emma Dale Office Admin Officer
     
Grant Bailey Premises Site Manager
Ethan McStravick Premises Cleaner
Mandy Pinder Premises Cleaner
Sarah-Jayne Stanford Premises Cleaner
     
Keith Venton Kitchen Head Cook
Lesley Sillence Kitchen Assistant Cook
Alison Bennett Kitchen Assistant Cook
Top